Шановні учасники освітнього процесу!
Першу психологічну допомогу та емоційну підтримку можна отримати в практичного психолога закладу.
Пам'ятка "Безпека життєдіяльності в умовах воєнного стану"
Рекомендації щодо адаптації учнів 1-го та 5-го класів до нових умов навчання
9. А про масові матюки й прокльони психологія воєн нічого не говорить!
Цілодобові лінії психологічної підтримки
- Центр психосоціальної підтримки НаУКМА та БО «Голоси дітей».
Гаряча лінія для дітей (08.00 – 22.00): 096 039 22 58; 099 198 57 95; 063 558 12 82
- . Гаряча лінія НУО «Людина в біді» Безкоштовні психологічні консультації (24/7) 0 800 210 160.
Як безпечно пережити воєнний час?
На цій сторінці ви дізнаєтесь кілька правил, які допоможуть вам успішно подолати цю стресову ситуацію. Ці правила, звичайно, не в змозі змінити політичну реальність, але вони можуть змінити ваше життя і допомогти вам спокійно пережити воєнний час чи інші не менш стресові ситуації. - Дотримуючись цих нескладних правил, ви станете спокійнішим і сильнішим за духом і тілом.
ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ САМОСТІЙНО ВИКОНУВАТИ ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ В СЕРЕДНІЙ ЛАНЦІ
2. Розподіл завдань за ступенем складності. Доцільно запропонувати дітям починати виконання завдань з найлегших. Таким чином, у дітей виявляється виконаними більша частина завдань і вправ, що породжує почуття задоволеності.
3. Батькам не слід сидіти поруч з дитиною весь час, поки вона робить уроки. Бачачи, що батьки готові перебувати поруч, діти свідомо вирішують нічого не робити самостійно.
4. Спочатку перевірити те, що виконано правильно. Як правило, батьки в першу чергу звертають увагу на помилки своїх дітей. Дорослим варто взяти за правило відзначати, як добре школяр виконав ті завдання, які зроблені без помилок. А щодо завдань, в яких допущено помилку, сказати дитині: «Я думаю, що якщо ти ще раз перевіриш цей приклад, то у тебе може вийти дещо інша відповідь». Це спонукає учня повернутися до завдання без відрази і почуття провини.
6. Допомога при заучуванні інформації з підручника. Часто школярі не знають, на що їм треба звернути увагу в процесі читання навчального тексту. У більшості підручників в кінці кожного параграфа є питання. Батькам варто обговорити їх з дитиною до того, як вона почне читати підручник.
7. Батькам варто звертати увагу на невербальні сигнали. Відомо, що невербальні способи передачі інформації є не менш значущою частиною спілкування. Тому дуже багато сигналів, особливо негативних, можуть бути передані досить просто, навіть якщо батьки самі про це не підозрюють. Напружені пози, зітхання, підняті брови й інші «мови тіла» – все це є невербальними відповідями на промахи дітей. Якщо вони досить чуйні, то швидко приймуть ці сигнали. Це тільки додасть напруженість у ваші взаємини, пов’язані з домашньою роботою.
ПОРАДИ, ЯКІ МОЖУТЬ НАДАВАТИ БАТЬКИ СВОЇМ ДІТЯМ ПРИ ПІДГОТОВЦІ УСНИХ ТА ПИСЬМОВИХ ДОМАШНІХ ЗАВДАНЬ При підготовці усних завдань Пригадай, що розповідав вчитель на уроці. Прочитай текст повністю, у разі необхідності скористайся малюнками, схемами, словниками. Читай текст уважно, намагаючись запам’ятати найголовніше. Щоб краще запам’ятати такий матеріал, як назви, визначення, дати, запиши їх у чернетці. Закрий книгу і спробуй подумки уявити розділи або частини прочитаного тексту, спробуй переказати прочитане. Прочитай текст ще раз, звертаючи особливу увагу на ті місця, які погано запам’яталися. Розкажи прочитане «про себе» і вголос. Якщо інформація погано запам’ятовується, можна написати короткий план прочитанного матеріалу і спробувати переказати зміст, використовуючи його.
При підготовці письмових завдань: Уважно прочитай завдання, подумай, які правила необхідно застосувати у вправі; якщо забув, то подивися у підручнику. Якщо необхідно, подивися, як виконувалися аналогічні завдання на уроці у класі. Виконуючи завдання, пиши, не поспішаючи, але й не занадто повільно. Не відволікайся на сторонні справи. Якщо не зрозумілий зміст вправи, попроси допомоги у старших. Важкі завдання спочатку запиши у чернетку, а після перевірки батьків запиши у зошит.
Толерантність - шлях до гуманності
https://content.e-schools.info/boremelnvk/library/Толерантність_-_шлях_до_гуманності.docx
Як не впасти в депресію під час карантину.
Що робити, якщо карантин не під силу?
можна заробити анітрохи менше,
5. Спілкуйтеся з близькими. Цінуйте час, наданий вам. Його не так багато, як здається.
Агресивна дитина
http://https://content.e-schools.info/boremelnvk/library/Агресивна_дитина.docx
Пам'ятка "Як займатися особистісним саморозвитком"
- Проявляй у всьому неухильну наполегливість.
- Спробуй уявити які особистісні якості тобі будуть потрібні у самостійному житті. Подумай які якості ти можеш сформувати зараз, під час навчання.
- Проаналізуй індивідуальні особливості виконання навчальних завдань. Дай собі відповідь на такі запитання: для чого ти навчаєшся, які мотиви навчання? Чи вмієш ти ставити навчальні завдання і самостійно їх вирішувати? Як ти звично контролюєш себе? Чи довго можеш лишатися працездатним? Коли протягом дня працюєш продуктивніше? Чи вмієш ти зосереджуватися на навчальних завданнях? Яким чином ти запам’ятовуєш матеріал? Які недоліки твоєї навчальної діяльності тобі можуть заважати?
- Формуй і тренуй в собі якості культури розумової праці.
- .Коли берешся за будь-яку справу подумай який результат повинен отримати.
- Старайся наперед оцінювати свої можливості.
- Навчися своїм примхам відповідати чітко і коротко «ні»
- . Вчися не тільки виробляти свою думку, а й виказувати її
- Старайся самостійно виконувати завдання, що стосуються твого власного життя.
- Не бійся помилок, просто їх треба своєчасно виправляти.
- Чесно визнавай неправоту, пам’ятай що впертість – самозахист слабкої людини.
Поради щодо успішного встановлення контактів із людьми:
- Якомога швидше знайти спільні інтереси;
- По-дружньому ставитися до співрозмовника (усміхатися, уважно слухати);
- Не виявляти до співрозмовника зверхності;
- Щиро цікавитися співрозмовником, тим, що він говорить;
- Враховувати поведінку та термінологію людини, з якою говорите;
- Нападами та лайкою людей не переконаєте;
- Для того, щоб переконати когось, треба"знайти необхідні аргументи, правильно їх упорядкувати і сформулювати;
- Намагайтеся діяти незалежно від свого настрою.
- Ставлення людей до вас ніби віддзеркалює ваше ставлення до них;
- Хто любить людей, того й люди люблять;
- Виявляйте ініціативу в приязному ставленні до інших;
- Цікавтеся людьми, що оточують вас, їхніми турботами і радощами;
- Ніколи не користуватиметься популярністю той, хто не цікавиться справами інших людей;
- Учіться ставити себе на місце іншої людини;
- Вживайте якомога більше слів, які підкреслюють шанобливе ставлення до людей: "даруйте", "перепрошую", "дякую", "будь ласка" та інші. Ввічливість обеззброює;
- Використовуйте кожну нагоду для спілкування.
- Активно працюй на уроці: уважно слухай, відповідай на запитання.
- Став запитання, якщо чогось не зрозумів або з чимось не згодний.
- Точно й детально записуй, що задано з кожного предмета.
- Навчися користуватися словниками й довідниками. З'ясовуй значення незнайомих слів, знаходь потрібні факти й пояснення, правила, формули в довідниках.
- Якщо в тебе є комп'ютер, навчися з його допомогою знаходити потрібну інформацію, робити розрахунки за допомогою електронних таблиць тощо.
- Якщо матеріал, який подавали на уроці, є для тебе складним, повтори матеріал цього ж дня, навіть якщо наступний урок буде лише через кілька днів. Починаючи виконувати завдання, думай не тільки про те, що треба зробити (тобто про зміст завдання), а й про те, як (за допомогою яких прийомів, засобів) це можна зробити.
- У разі потреби звертайся по допомогу до дорослого або до однокласників.
- Починаючи виконувати уроки, відкрий щоденник, подивися, чи всі завдання ти записав.
- Продумай послідовність виконання завдань з окремих предметів і спробуй визначи¬ти, скільки часу тобі знадобиться для виконання кожного завдання.
- Прибери зі столу все зайве - те, що може відвертати твою увагу. Приготуй те, що потрібно для виконання першого завдання (підручник, зошити, карти, олівці, словники, довідники тощо). Після того як підготуєшся до першого уроку, прибери все й приготуй те, що потрібно для виконання наступного.
- Між уроками роби перерви.
- Спочатку спробуй зрозуміти матеріал, а потім його запам'ятати.
- Перш ніж виконувати письмові завдання, зрозумій і вивчи правила до них.
- Читаючи параграф підручника, став собі запитання: про що (або про кого) йдеться в цьому тексті тощо.
- Шукай зв'язок кожного нового поняття, явища, про яке ти дізнаєшся, з тим, що ти вже знаєш. Співвіднось нове з уже відомим. Стеж за тим, щоб це були не випадкові, зовнішні зв'язки, а головні зв'язки за змістом.
- Якщо матеріал, який треба вивчити, великий за обсягом або складний, розбий його на окремі частини й опрацьовуй кожну частину окремо. Використовуй метод ключових слів.
- Не залишай підготовку до доповідей, творів, творчих робіт на останній день, адже це потребує багато часу. Готуйся до них заздалегідь, упродовж кількох днів, рівномірно розподіляючи навантаження.
- Готуючись до усних уроків, викорис¬товуй карти, схеми. Вони допоможуть тобі краще зрозуміти й запам'ятати матеріал. До них необхідно звертатися, відповідаючи на уроці. Чим краще ти вмієш користуватися картами, схемами, таблицями, тим вищою буде оцінка.
- Спробуй у підготовці усних завдань використовувати метод «5 П», розроблений американськими психологами. За даними психологів США, такий метод дає змогу зосере¬дити увагу на найважливішому в тексті й сприяє кращому його запам'ятовуванню.
- Складай план усної відповіді.
- Перевіряй себе.
Пам'ятай Ми найкраще запам'ятовуємо:
• те, чим постійно користуємося;
• те, до чого нам треба буде повернутися (перервані дії);
• те, що ми можемо пов'язати з іншими нашими знаннями й уміннями;
• те, що пов'язано з нашими переживаннями (і приємними, і неприємними).
2-П - Придумай до нього запитання.
3-П - Познач олівцем найважливіші місця.
5- П - Переглянь текст повторно.
Пам'ятка для батьків першокласників
https://content.e-schools.info/boremelnvk/library/Памятка_для_батьків_першокласників.docx
Психологічний супровід реалізації проблемної теми закладу
Напрямки діяльності шкільного психолога
https://content.e-schools.info/boremelnvk/library/Напрямки_діяльності_психолога.docx
Психологічний супровід дітей в освітньому процесі
http://https://content.e-schools.info/boremelnvk/library/Психологічний_супровід_дітей.docx
Сучасна модель діяльності шкільного психолога
https://content.e-schools.info/boremelnvk/library/Сучасна_модель_дыяльносты_шкыльного_психолога.docx
Професійні завдання психолога
https://content.e-schools.info/boremelnvk/library/Професійні_завдання_психолога.docx